הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

הכל על תפקיד רואי חשבון

כל עסק, בין אם מדובר בעסק גדול או קטן וכמעט כל בעל מקצוע שעובד כעצמאי, צריך לשכור את שירותיו של רואה חשבון אשר ינהל את תיק החשבונות שלו וייצג אותו מול רשויות המס השונות, בין אם זה מס הכנסה או מס ערך מוסף וכן מול ביטוח לאומי.

הכל על תפקיד רואי חשבון (צילום: נמרוד סן)

כל עסק, בין אם מדובר בעסק גדול או קטן וכמעט כל בעל מקצוע שעובד כעצמאי, צריך לשכור את שירותיו של רואה חשבון אשר ינהל את תיק החשבונות שלו וייצג אותו מול רשויות המס השונות, בין אם זה מס הכנסה או מס ערך מוסף וכן מול ביטוח לאומי.

בישראל, ידוע, פועלים אלפי משרדי רואי חשבון, זאת לצד רואי חשבון שכירים שעובדים בחברות ובמשרדים שונים ומייצגים רק אותם. בדרך כלל,  חברות ועסקים גדולים ואפילו בעלי הון שמנהלים עסקים חובקי עולם, יעדיפו להעסיק רואי חשבון באופן ישיר, כלומר כאלה שיעבדו רק איתם ולא להסתמך בהכרח על משרד אשר משרת מספר לקוחות.

לעומת זאת, עסקים קטנים ובפרט בעלי מקצוע עצמאיים, בין אם מדובר באינסטלטורים, חשמלאים, סופרים, מורים וכדומה, יעדיפו לשכור את שירותיו של משרד לראיית חשבון, בגודל כזה או אחר, שיטפל בעניינם. זאת בהנחה והם אינם יכולים לטפל בהם בעצמם.

לפני שנסביר מה בדיוק עושה רואה חשבון, יש לומר, מי שאיננו בקיא בתחום ואין לו את הזמן לנהל את תיקי החשבונות שלו, נכון לו לפנות אל משרדי רואי חשבון שיעשה זאת, זה אומנם יגבה ממנו עלות מסוימת אך זה הרבה יותר משתלם מבחינה כלכלית ובטח מבחינת הזמן. כך הוא יוכל להתפנות לבצע את עבודתו בראש שקט ובידיעה שגורם מקצועי מטפל בעניינו.

מה תפקידו של משרד לראיית חשבון?

למעשה משרד רואי חשבון, כפי שציינו קודם לכן, מייצג את הלקוח מול רשויות המס השונות. הוא מקבל ממנו דיווחים, באמצעות קבלות וחשבוניות שהוא מעביר ללקוחותיו עבור כל עסקה (או מקבל עבור כל הוצאה),  על הכנסות והוצאות וכך הוא יכול ליצור דוח קבוע למס הכנסה ולביטוח לאומי, אודות הסכומים שהוא מרוויח כל חודש.

על פי הסכומים של ההכנסות וההוצאות, יכולות הרשויות לקבוע כמה מס הכנסה וביטוח לאומי עליו לשלם מדי חודש או כול חודשיים (תלוי במחזור ההכנסות שלו). במידה והוא עובר סכום מסוים, אז יהיה עליו גם לגבות מע"מ מהלקוחות שלו ולשלם אותו גם כן. משרד רואי חשבון, יסכם גם את זה כאשר הוא יבחן כיצד ניתן להוריד מגובה הסכום באמצעות הוצאות שונות.

משרדי רואי חשבון גם אחראי לכל מה שקשור להוצאות של העסק, בדבר משכורות לעובדים, תנאים סוציאליים, ביטוח לאומי והוצאות אחרות. הוא יספק לעובדים את תלוש המשכורת אחרי כל החישובים הנדרשים, וכן הוא יציג עבור הבעלים חשבון הכנסות והוצאות שנתי, בין אם כזה שצריך להציג בפני מס הכנסה בדו"ח השנתי ובין כזה שצריך להציג בפני המשקיעים בעסק.

לסיכום, משרדי רואי חשבון, אחראי על כל התפעול של החשבונות בעסק. בלעדיהם אי אפשר לדעת מה הן ההכנסות וההוצאות המלאות ומה המצב האמיתי של העסק מבחינה חשבונאית.

 

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "הכל על תפקיד רואי חשבון"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

תגובות הגולשים

הנתיב המהיר עמוד
הנתיב המהיר עמוד