חיפוש
 
לדף הבית >>     Mega Links - תוכן שיווקי >>

מה לומדים במסגרת קורס עוזר בטיחות בבנייה?

 

ענף הבנייה טומן בחובו כל מיני סכנות, ואף פעם אי אפשר לנקוט ביותר מדי אמצעי בטיחות. ברחבי העולם, וגם כאן בישראל, המודעות לנושא הבטיחות בנייה עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות, ובהתאם גם הודעות לחשיבות של הכשרה ייעודית בפרוטוקולי בטיחות, למניעת תאונות והבטחת סביבת עבודה בטוחה

 

ענף הבנייה טומן בחובו כל מיני סכנות, ואף פעם אי אפשר לנקוט ביותר מדי אמצעי בטיחות. ברחבי העולם, וגם כאן בישראל, המודעות לנושא הבטיחות בנייה עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות, ובהתאם גם הודעות לחשיבות של הכשרה ייעודית בפרוטוקולי בטיחות, למניעת תאונות והבטחת סביבת עבודה בטוחה. 

קורס עוזר בטיחות בבנייה נועד לצייד את המשתתפים בידע ובכישורים הנדרשים, כדי לשמור ולאכוף תקני בטיחות באתרי בנייה. להלן נושאי הליבה הנלמדים בקורס כזה, אשר נועד לאנשי מקצוע בתעשייה שמטרתם להתקדם לתפקיד בכיר יותר.

תפקידו של עוזר הבטיחות

בקורס שמים דגש רב על ניהול בטיחות פרואקטיבי. החניכים לומדים על פיתוח ויישום תוכניות בטיחות, ביצוע הדרכות בטיחות לעובדים חדשים, ואת המשמעות של חינוך בטיחות מתמשך. נושא זה גם מכסה את השימוש בטכנולוגיה, עבור מעקב ודיווח על אירועי בטיחות, תוך הבלטת מינוף כלים דיגיטליים לפיקוח בטיחות משופר.

הוראות בטיחות

מעבר לסקירת הוראות ותקנות הבטיחות, הקורס מספק הדרכה לגבי כיצד להתעדכן בשינויים בחקיקה ובשיטות העבודה המומלצות. המשתתפים נלמדים כיצד לפרש תקנות בהקשר של פרויקטים מסוגים שונים, על מנת להבטיח תאימות בסביבות בנייה מגוונות. הקורס מדגיש את החשיבות של תיעוד כמרכיב חיוני לעמידה ברגולציה.

עבודה בגובה

מעבר לזיהוי מפגעים, הקורס בוחן את הבחירה והשימוש במערכות שונות להגנה מפני נפילה, כגון מעקות בטיחות, רשתות בטיחות ומערכות לעצירת נפילה אישית. החניכים לומדים על העקרונות ההנדסיים מאחורי מערכות אלו, ועל הקריטריונים לבחירתן בהתאם לסוג העבודה המתבצעת. נושא זה מכסה גם תכנון חילוץ, תוך שימת דגש על הצורך בתוכנית פעולה מוגדרת היטב במקרה של נפילה.

משטחי עבודה

חלק זה של הקורס מלמד על החומרים וטכניקות הבנייה, המשמשים להבטחת היציבות והבטיחות של במות עבודה, רצפות וגגות. התלמידים מקבלים מידע חיוני על הסיכונים הספציפיים הקשורים לחומרים שונים, כגון משטחים חלקלקים או כאלה המועדים לבלאי, ואסטרטגיות להפחתת סיכונים אלה. כמו כן, מודגשת החשיבות של שיקולים סביבתיים, כגון השפעות מזג האוויר על שלמות משטח העבודה.

פיגומים

עקרונות התכנון של פיגומים, לרבות האופן שבו מחשבים התפלגות עומס והשפעה של גורמים סביבתיים כמו רוח ורעידות. הנושא כולל תיאורי מקרה מפורטים של כשלים בפיגומים, על מנת לספק שיעורים מעשיים ממה להימנע. ההדרכה כוללת שימוש בכלי תוכנה לתכנון והדמיה של פיגומים, ומציידת את המשתתפים בטכניקות מודרניות לניהול בטיחות פיגומים.

דילמות מרכזיות בתפקידי מנהל העבודה ועוזר הבטיחות

חלק זה של הקורס מספק תרחישים ודוגמאות כדי להמחיש דילמות נפוצות, ומציע אסטרטגיות למשא ומתן ולבניית קונצנזוס. המשתתפים דנים בהיבטים הפסיכולוגיים של מנהיגות בטיחותית, כגון הנעת צוותים לתעדף בטיחות ויצירת תרבות שבה בטיחות ותפוקה נתפסות כיעדים משלימים ולא סותרים. חלק זה של הקורס מעודד חשיבה ביקורתית ומיומנויות פתרון בעיות, לניווט הדינמיקה המורכבת בין ניהול פרויקט לבטיחות.

סיור באתר בנייה בליווי מנהל עבודה

הקורס מועשר במפגשים אינטראקטיביים, שבהם החניכים מקבלים הדרכה של אנשי מקצוע מנוסים, וזוכים לראות בשטח את החומר התיאורטי הנלמד בכיתה. הקורס כולל תרגילים בזיהוי סיכונים והערכת סיכונים בסביבה חיה, המאפשרים למשתתפים לתרגל את כישוריהם בזמן אמת. רכיב למידה חוויתי זה נועד לגשר על הפער בין ידע ליישום מעשי, ומכין את החניכים לאתגרים של ניהול בטיחות בעולם האמיתי.

האם חובה להשתתף בקורס כדי להיות עוזרי בטיחות?

לפני מספר שנים חל שינוי בענף הבנייה בישראל, כאשר נכנסה לתוקף תקנה ששינתה את כללי המשחק: חובה להעסיק עוזר בטיחות בכל אתר בנייה. 

זה אומר שהביקוש לתפקיד עלה, אך מנגד ישנה משמעות נוספת: התפקיד מפוקח היטב. כלומר, על מנת לעבוד בתור עוזרי בטיחות בבנייה, אתם חייבים לעבור קורס ייעודי מטעם מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית

על מנת להתקבל לקורס, יש להציג הוכחה לניסיון אשר צברתם בתחום – לפחות שנתיים בעבודות בנייה. הוכחה זו היא הצהרה של המעסיק הרלבנטי, שצריכה להיות חתומה ומפורטת: באילו מיזמים השתתפתם ואילו תחומי אחריות הוטלו עליכם? 

שימו לב: אם הועסקתם בצורה חוקית לפני גיל 18, אתם יכולים לקבל הכרה על הוותק שצברתם.

סיכום

קורס עוזר בטיחות בבנייה מציע השכלה מקיפה בהיבטים הבסיסיים של בטיחות בנייה, ומכין אנשי מקצוע לניהול יעיל של בטיחות באתרי בנייה.

 
 
 
 
פורום המומחים

פורום המומחים

גורגיט

גורגיט

מעגלי התמיכה של פורום המומחים

מעגלי התמיכה של פורום המומחים

 

 

 

ברקי יש לי שאלה
כל מה שקורה בעיר באנר הדר

 

מדורים